Leki na nerwicę lękową – farmakoterapia lęku

Leki na stany lękowe

Leki na zaburzenia lękowe można podzielić na grupy:

Pierwsza z nich to leki przeciwdepresyjne które poprawiają nastrój, ale także działają wyciszająco na układ nerwowy, działając przeciwlękowo, poprawiając jakość snu i zmniejszając objawy somatyczne lęku. Na efekt działania tych leków trzeba poczekać trochę czasu ale ich zaletą jest to że nie uzależniają i nie wywołują spowolnienia psychoruchowego.

Druga grupa leków na zaburzenia lękowe to leki anksjolityczne zwane popularnie lekami uspokajającymi. W porównaniu z lekami opisanymi wyżej ich działanie jest praktycznie natychmiastowe, dlatego dla wielu osób wydają się być korzystniejszą alternatywą wobec antydepresantów. Trzeba jednak mieć świadomość, że leki uspokajające mają liczne efekty uboczne. Regularne przyjmowanie tych leków może powodować zobojętnienie lub rozdrażnienie a także problemy ze skupieniem uwagi, szybkim myśleniem, zapamiętywaniem. Używanie ich przed snem często sprawia, że następnego dnia czujemy się senni i ociężali

Długotrwałe przyjmowanie preparatów uspokajających powoduje wytworzenie tzw. tolerancji na lek, która sprawia, że do zmniejszenia objawów nerwicy lękowej potrzeba coraz większej dawki środka uspokajającego.

W niektórych rodzajach lęków stosuje się leki zwane beta-blokerami np. propranolol. Ich działanie powoduje zmniejszenie objawów związanych z pobudzeniem układu autonomicznego takimi jak: kołatania serca, nadmierne pocenie, zaburzenia pracy jelit.

Leczenie farmakologiczne nerwicy prowadzi lekarz psychiatra. On decyduje o doborze leków i długości leczenia, natomiast trzeba pamiętać, że skutecznie wyleczyć nerwice można jedynie poprzez terapię psychologiczną.

Najistotniejszą informacją dotyczącą leczenia jest to, że wszelkie leki na zaburzenia lękowe leczą jedynie objawy. Skuteczne leki na nerwicę lękową to przede wszystkim praca własna i sesje z terapeutą, która dzięki poznaniu mechanizmów powodujących lęki, uczy samodzielnego zapanowania nad nimi.

Kontakt

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub dalszych informacji, zadzwoń do mnie:

608 444 147

pomogę i wskażę sposób dalszego postępowania